A. L. L. A blog

Kytička blog

Domácí vanilkový extrakt


Regály se už plní vánočními kolekcemi, a tak se na Vánoce začínám připravovat i já. Nesnášim nakupování na poslední chvíli - člověk bere z nouze cokoliv a jedno za kolik, většinou to skončí u kosmetické kazety. Vlastně se pak ani nedivim těm, co Vánoce nesnáší. Místo nasávání pohody, výroby cukroví, procházek vánočními trhy, vnímají Vánoce jako jeden velký stres. 

Do Štědrého dne sice ještě zbývají necelé dva měsíce, pokud ale chcete darovat letos něco originálního, vámi vyrobeného, je právě ten nejvyšší čas zadělat na svůj první domácí vanilkový extrakt:-).  


Image title

Ono je to vlastně úplně jednoduché. Jediné, co vás může nemile zaskočit, je čas. Příprava poctivého domácího extraktu vám totiž zabere zhruba 8 týdnů. 

Na půl litru extraktu si připravte:

půl litru vodky, minimálně šest lusků vanilky a nějakou lahev s dobrým uzávěrem. 

Image title

Jak na to: 

1. Lusky vanilky rozřízněte podél, nikoliv však od kraje ke kraji. Spojené kraje by vám měly lusk držet pohromadě. 

2. Takto připravené lusky naložte do vodky a nechte dva měsíce stát na chladném a tmavém místě. 

3. Á dva dny choďte svůj extrakt kontrolovat a protřepávat. 

Image title

Vanilkové lusky mám doma už nějakou dobu, podařilo se mi sehnat výhodné balení dvou kusů za 40 Kč (v Lidlu). Cena jednoho kusu se obyčejně pohybuje od 30-40 Kč. 

Pokud budete chtít svůj extrakt darovat jako já, určítě se poohlédněte po nějakých stylových lahvičkách, dózičkách. Pořiďte jim slušivou cedulku, ať jde poznat, že se jedná o váš výtvor a nakonec si vyhrajte se zabalením. 

Image title

Celkové náklady na půl litru extraktu mě vyšly na 220 Kč (pokud neseženete levně lusky, dostanete se zrhuba na 300 Kč). Záleží na vás, jak velké lahvičky budete plnit, já po 100 ml, což znamená pět kusů. Nemáte-li doma lahvičky, připočtěte ještě náklady na lahvičky. Já neměla, a tak mě jeden parádní kousek vyšel na konečných 85 Kč. Což je ve srovnání s 60 ml extraktem, který kupuji v MaS, za hubičku:-). 

Pokud máte doma starší lahvičky, vydrhněte je a můžete je libovolně dozdobit - polepit, pomalovat, zabalit do látky apod. Jedná se o dárek - čím nápaditější balení, tím jeho hodnota stoupá:-). 

Doufám, že se mezi vámi nalezne alespoň jeden, co se pustí do výroby. Pokud se na Vánoce letos připravíte dopředu, nejen, že vás pravděpodobně nezruinují, ale možná si je o něco více vychutnáte:-).

Hezkou neděli. 

A.)Buďte první, kdo článek okomentuje!


Dnešní radost

Dnešní radost Dnešní radost

Mé další projekty

Krámek