A. L. L. A blog

Kytička blog

Domácí Lučina:-)


Dneska malinko ve stylu Ládi Hrušky.

Ale mám pro to své důvody!

Může za to mé novoroční předsevzetí.

Letos si již nemám podle něj vystačit s prostou evidencí výdajů typu - nákup x telefon, nýbrž pěkně systematicky a do detailu.

Musím říct, že za leden jsem se dobrala zajímavých závěrů. Dneska zmíním škodíka a požírače měsíce.

Lučina!!!!!!!!!!!!!!

Image title


Za mléčné výrobky utratím obecně hodně. Avšak překvapující pro mě byla nejvíce částka utracená za mazací smetanové sýry typu Lučina, Žervé. Jsou výborné. Třeba na žitném chlebu. A se zeleninou. Bohužel také hned pryč.

A proto jsem pídila. A vypídila jsem super jednoduchý recept na domácí Lučinu. Pokud máte v ledničce jogurt a zakysanou smetanu, neváhejte, nastudujte těchto pár kroků a zítra máte ke svačině připravený super čerstvý, mazací sýr. Já sama bych rozdíl mezi kupovaným a domácím vážně nepoznala.

Jak na to?

Připravte si nádobu. Dále kus látky. Provázek. 500 g bílého jogurtu (ideálně 3 % tuku) a kelímek zakysané smetany.

Látkou vyložte misku tak, aby dole bylo dost místa na vytékající syrovátku. Uvažte provázkem okolo. Do látky vykydněte smetanu smíchanou s jogurtem. Osolte. Lepší ale osolit předem při smíchávání smetany s jogurtem. A máte hotovo. Lučina se nyní dodělá sama. Přes noc vykape na dno mističky syrovátka a v látce vám zůstane chtěný obsah.

Image title


Svůj domácí mazací sýr si přendejte do krabičky a uložte do ledničky. Rozhodně zvažte přidání pažitky.

Syrovátku jsem zkusila vypít. Ačkoliv je nebesky zdravá a prospěšná, nedala jsem to:-).

Pokud sýr neosolíte, lze jej použít i do sladkých pokrmů - už teď se těším, až připravím z domácí Lučiny pečený cheesecake. Čím více přidáte zakysané smetany, tím tužší a tučnější sýr bude.

A závěr? Za balení Lučiny dáte zhruba 25 Kč (180 g). Za tuto domácí verzi zhruba 15 Kč za jogurt a 15 Kč za smetanu (platí pro Lidl) = 30 Kč. Výsledný obsah má kolem 330 g. Což je skoro poloviční úspora. 

Ach. 

Pokud se na Lučinu vrhnete, budu ráda, když se se mnou podělíte o své postřehy a zkušenosti na FB stránkách.

A.-)


Buďte první, kdo článek okomentuje!


Dnešní radost

Dnešní radost Dnešní radost

Mé další projekty

Krámek